23.03.2021. tiek uzsākta hronisko pacientu vakcinācija pret COVID-19 infekciju. Retas slimības ir hroniskas slimības, taču ne visas iespējams izcelt un ierakstīt prioritārajā sarakstā, ne visas ir augsta saslimšanas riska grupā un automātiski nozīmē prioritāti vakcinācijas saņemšanai.
Ja neatrodat sevi prioritārajā sarakstā, lūdzu sazinieties ar savu ģimenes vai ārstējošo ārstu, lai noskaidrotu, vai Jums ir nepieciešams un atļauts saņemt vakcīnu prioritārā kārtā! Tāpat ģimenes ārsti un speciālisti var nosūtīt vakcinācijai arī cilvēkus ar retām slimībām, kas atbilst citām prioritārajām grupām. Informācija par dažādām pacientu grupām un to vakcināciju pieejama arī mūsu dalīborganizāciju mājas lapās.
Retās slimības, kas jau iekļautas prioritārajā vakcinācijas grupā:
- reti ļaundabīgi audzēji,
- retas hroniskas nieru slimības,
- Dauna sindroms,
- retas sirds un asinsvadu slimības,
- sirpjveida šūnu anēmija (Sickle cell disease),
- cistiskā fibroze,
- smaga arteriālā hipertensija,
- retas aknu slimības,
- reti plaušu fibrozes gadījumi,
- talasēmija,
- sistēmiskā sarkanā vilkēde (lupus),
- reti artrīta veidi,
- nodozais poliarterīts,
- personas ar imūndeficītu stāvokli retu slimību gadījumā.
Kā var zināt vai Jums ir reta slimība?
- Jūs savu diagnozes nosaukumu varat atrast šajā sarakstā, kas nepārprotami liecina par to, ka Jums vakcīna ir pieejama ātrāk kā citiem,
- Jums ir RSKC izsniegta ID karte, uz kuras norādīts retās slimības ORPHA kods,
- Jums ir ārsta speciālista slēdziens, kurā norādīts retās slimības ORPHA kods,
- Jūs varat savas slimības nosaukumu atrast šeit vai šeit.
Saskaņā ar noteikto kārtību:
- Vakcinē tos pacientus, kuru veselības stāvoklis (diagnosticētās hroniskās slimības, citi fiziskie vai psihiskie traucējumi) ir saistīts ar ļoti augstu vai augstu risku, ka Covid-19 saslimšanas gadījumā prognozējama smaga slimības norise un augsta sarežģījumu vai veselības traucējumu attīstības varbūtība.
- Lēmumu par pacienta vakcināciju pret Covid-19 infekciju pieņem ārsts, izvērtējot ieguvumu un risku katrā gadījumā individuāli, ņemot vērā diagnosticēto hronisko slimību vai slimības, veselības traucējumus un to kompensācijas pakāpi, vispārējo veselības un funkcionēšanas stāvokli, vecumu, sociālos un citus faktorus.
Lūdzam iepriekš iepazīties ar vakcīnas medicīnisko informāciju (lietošanas pamācību) pacientiem (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson/Janssen) un gadījumos, ja pēc vakcīnas saņemšanas parādās blakusparādības, par to nekavējoties paziņot ārstam vai Zāļu valsts aģentūrai. Visu aktuālo informāciju par vakcīnām un medikamentiem var uzzināt ZVA Zāļu reģistrā vai Eiropas Medicīnas aģentūras mājas lapā.
Pieteikties vakcinācijai var pie ģimenes ārsta, vietnē manavakcina.lv, vai pa tālruni 8989. Atgādinām, ka ar ģimenes ārsta palīdzību iespējams noorganizēt arī vakcināciju cilvēkiem, kuriem nepieciešama vakcinācija dzīves vietā, t.i. visiem cilvēkiem ar invaliditāti vai gados veciem cilvēkiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nevar nokļūt vakcinācijas vietā.

Visi jaunumi par COVID-19 vakcināciju Latvijā šeit.
Vakcinācijas rokasgrāmata un citi noderīgi materiāli par vakcināciju profesionāļiem pieejami šeit.
Eiropas Reto slimību organizācijas EURORDIS resursi par COVID-19 šeit.