Retas slimības

Retās slimības ir dzīvību apdraudošas, hroniski novājinošas, reti sastopamas un ar augstu sarežģītas pakāpi.

Pasaulē ir zināmas 6000 – 8000 reto slimību diagnozes, un tās skar aptuveni 6 – 8% iedzīvotāju. 80% no tām ir ģenētiski izraisītas saslimšanas, un 50% gadījumu tās skar bērnus. Daļa slimību nav dzīvībai bīstamas, daļu slimību simptomus iespējams novērst lietojot medikamentus, taču lielāko daļu no tām izārstēt nevar, bet ar atbilstošu ārstēšanu un medicīnisku aprūpi, var uzlabot pacientu stāvokli.

Neskatoties uz to, ka saslimšanas ir reti sastopamas, saskaņā ar aprēķiniem, Latvijā aptuveni 140 tūkstoši iedzīvotāju kādā viņu dzīves posmā skars kāda reta saslimšana.

Vairāk informācijas par retām slimībām ORPHA.net vai biedrību mājas lapās.

2019. gada nogalē Latvijas Reto slimību reģistrā bija iekļauti 4932 cilvēki, kuriem diagnosticētas 876 dažādas retas slimības. 51% jeb 451 slimības diagnosticētas tikai pa vienam cilvēkam katrai, bet 16% jeb 140 slimības – pa diviem cilvēkiem Latvijā. Vairāk lasi šeit.

Uzzini par reto slimību atpazīstamību Latvijā 2020. gadā šajā pētījuma “Reto slimību atpazīstamība Latvijas sabiedrībā” atskaitē.

Uzzini, kā dzīvo cilvēki ar retām slimībām Latvijā 2020. gada pētījuma “Pacientu ar retām slimībām veselības, sociālais un emocionālais pašvērtējums 2020” atskaitē.

Pētījumi “Reto slimību atpazīstamība Latvijas sabiedrībā” un “Pacientu ar retām slimībām veselības, sociālais un emocionālais pašvērtējums” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par pētījuma saturu atbild Latvijas Reto slimību alianse un pētījumu aģentūras PHD Latvia un RAIT Custom Research Baltic.

NVOfonds2020