Latvijā īstenots apjomīgs pacientu ar retām slimībām fiziskās un emocionālās veselības un sociāli ekonomisko faktoru pētījums

Pētījumā noskaidrots, ka divas piektdaļas reto slimību pacientu pēdējā gada laikā nav veikuši nepieciešamās veselības pārbaudes un ārstējušies, kad nepieciešams, ilgo rindu, COVID-19 ierobežojumu un augsto pakalpojumu cenu dēļ. Aptaujātie atzina, ka visgrūtāk vizīti bija sarunāt pie traumatologa/ortopēda, ergoterapeita, hepatologa, dermatologa/venerologa, reimatologa, ģenētiķa un oftalmologa.

Latvijas Reto slimību alianses veiktajā tiešsaistes aptaujā 2020.gada oktobrī piedalījās 191 respondents. Puse aptaujāto bija zināma savas retās slimības diagnoze, taču 44% to nevarēja precīzi nosaukt. Trešdaļai pacientu  retās slimības diagnoze tika noteikta viena gada laikā pēc simptomu parādīšanās, trešdaļai – vairāk nekā 4 gadus pēc pirmo simptomu pamanīšanas. Divas piektdaļas aptaujāto atzina, ka viņu veselības stāvoklis ir sliktāks nekā pirms gada. Katrs 10. aptaujātais aktivitātēm, kas saistītas ar slimību, ikdienā velta vairāk kā 4 stundas dienā.

Vērā ņemams pacientu skaits – trešdaļa aptaujāto atzina, ka speciālisti, kas piedalās viņu retās slimības ārstēšanā, neapmainās ar informāciju savā starpā, bet tikpat lielai daļai pacientu šķiet, ka speciālisti to dara slikti. Pozitīvs aspekts – trešdaļa pacientu atzina, ka speciālisti savā starpā komunicē labi. Visticamāk, tas norāda, ka speciālistu komunikācija balstās individuālos faktoros un atkarīga arī no slimības specifikas. 

Trešdaļai aptaujāto reto slimību pacientu bija pieejama zāļu kompensācija pietiekamā apmērā, bet vairāk nekā trešdaļa norāda, ka kompensācijas apmērs nav pietiekams, un vēl 14% – ka zāļu kompensācija ir nepieciešama, bet nav pieejama vispār. Katrs desmitais atzīst, ka nepieciešams invaliditātes pabalsts, bet tas nav pieejams. 

Pēc pacientu domām, speciālistiem kopumā ir vidēja izpratne par viņu retajām slimībām. Aptaujāto vērtējumā vislabākā izpratne par reto slimību specifiku ir pacientu biedrībām, transplantācijas speciālistam, neiroķirurgiem un kardiologiem. Viskritiskāk tiek vērtēta VDEĀK, otolaringologu, neatliekamās palīdzības ārstu un psihiatru izpratne par retām slimībām.

Paldies visiem, kas veltīja laiku un aizpildīja apjomīgo aptaujas anketu! Mums Jūsu viedoklis ir ļoti svarīgs. Aicinām arī turpmāk dalīties ar savu pieredzi reto slimību jomā, aizpildot īsas elektroniskās anketas, kas pieejamas šeit.

Pētījuma “Pacientu ar retām slimībām veselības, sociālais un emocionālais pašvērtējums”  rezultāti pieejami Alianses mājas lapā, sadaļā Projekti.

Pētījums “Pacientu ar retām slimībām veselības, sociālais un emocionālais pašvērtējums” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par Pētījuma “Pacientu ar retām slimībām veselības, sociālais un emocionālais pašvērtējums” saturu atbild Latvijas Reto slimību alianse.

1 thought on “Latvijā īstenots apjomīgs pacientu ar retām slimībām fiziskās un emocionālās veselības un sociāli ekonomisko faktoru pētījums

Comments are closed.